Kondycja branży fintech i insurtech w czasach kryzysu. 13. FinTech & 12. InsurTech Digital Congress

17-18 maja 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbył się 13. FinTech & 12. InsurTech Digital Congress. Wydarzenie zgromadziło prawie pół tysiąca uczestników, którzy wysłuchali merytorycznych wystąpień i debat z udziałem kluczowych ekspertów sektorów fintech i insurtech w Polsce i Europie.

Uroczystego otwarcia dokonali Marcin Petrykowski, Przewodniczący Rady Programowej FinTech Digital Congress, oraz Jan Kastory, Wiceprzewodniczący Rady Programowej InsurTech Digital Congress.

To jest otwarcie, które pokazuje Państwu pełną inspirację dlaczego agenda jest skonstruowana tak jak jest, a nie jest ona skonstruowana bez przypadku. Wstęp stanowi tło i dobrze obrazuje to co z naszej perspektywy dzieje się dzisiaj na rynku fintech i insurtech, a dzieje się dużo. – mówił Marcin Petrykowski.

Myślą przewodnią debaty inauguracyjnej był The Global Fintech Landscape. Eksperci analizowali kondycję branży fintech/embeddded finance podczas kryzysu, wyzwania dla sektora bankowości i ubezpieczeń związane z pogłębianiem światowej recesji, perspektywy nowych możliwości w branży fintech, wyzwania makroekonomiczne oraz wpływ klimatu gospodarczego na alternatywne źródła finansowania oparte na danych oraz na technologii.

Kolejny panel odbył się pod hasłem The great market purge. Prelegenci dyskutowali na temat m.in. oczyszczania rynku jako następstwo zmieniającego się klimatu gospodarczego, inwestycji w dobie gospodarki cyfrowej i zwiększaniu szans biznesowych, przyczyn wyhamowania finansowania oraz biznesowych realiów wdrażania nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Mamy czas oczyszczenia, mamy czas kiedy nasza branża fintechowa, ale szerzej też branża technologiczna, przechodzi duże turbulencje. Z jednej strony mamy ogromne obniżenie aktywności transakcyjnych, mamy urealnienie wycen, mamy duże zwolnienia na rynku, mamy sytuację w której branża wychodzi z czasu pocovidowego, który był dużym wzmocnieniem i napompowaniem oczekiwań, które nie do końca się urealniły – teraz następuje sytuacja “sprawdzam”. – wyjaśniał Marcin Petrykowski.

W ramach sesji firechat’u oraz Q&A z udziałem uczestników, eksperci odpowiedzieli na pytania: Co jest najbardziej istotne przy tworzeniu biznesu? Co go napędza? Jak powstają modele biznesowe i które z nich się sprawdzają? Jak się rozwijają pomimo zmian gospodarczych nie tylko w Polsce, ale i na światowych rynkach?

Pierwszego dnia FinTech & InsurTech Digital Congress rozdane zostały nagrody w ramach konkursu FinTech & InsurTech Awards. Wyróżnienia zostały przyznane w kategoriach:
FinTech Award: Uncapped,
InsurTech Award: Laven,
Best Payment SolutionAllegro Merchant Finance,
Strategic Cooperation Award: Deloitte & Quantee.

Osią tematyczną kolejnego bloku była synergia danych i sztucznej inteligencji oraz wykorzystanie potencjału technologii w biznesie. Zagadnienia, które pojawiły się w agendzie to m.in.: rewolucja i rozwój branż dzięki AI & Machine Learning, dominacja i wprowadzanie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, wykorzystanie potencjału GPT w biznesie, zastosowanie AI w instytucjach finansowych, innowacje oparte na danych oraz budowanie przewagi konkurencyjnej opartej na zbieraniu danych przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Nie zabrakło wątków związanych z cyberbezpieczeństwem. Eksperci pochylili się nad zagadnieniami takimi jak m.in. bezpieczeństwo i ochrona danych w otwartej bankowości, transparentność polityki informacyjnej, wdrażanie security w sektorze fintech i insurtech, wykorzystanie User Experience w budowaniu strategii cybersecurity, technologia i procesy programów bezpieczeństwa.

Prelegenci poruszyli również tematy dotyczące potencjału blockchain – potrzeba edukacji i upowszechniania wiedzy o technologii blockchain, wpływ wahań wartości na rynku krypto i NFT na sukces blockchain, prespektywa rozwoju blockchainu w okresie długofalowym, wpływ blockchain na efektywność banków oraz znaczenie technologii blockchain w rozwoju ubezpieczeń. Podczas sesji case studies uczestnicy poznali również praktyczne przykłady zastosowania technologii blockchain.

Dzień drugi kongresu rozpoczęto od omówienia nowych trendów w branży finansowej. Eksperci zwrócili uwagę m.in. na alternatywne źródła finansowania, wzrost atrakcyjności pożyczek pozabankowych, elastyczne formy zarządzania pieniędzmi oraz korzyści embedded finance. Pod dyskusję poddano również pytanie: czy podbój przestrzeni kryptograficznej to nasza przyszłość?

Przedmiotem kolejnej dyskusji stały się wyzwania w kontekście zmian prawnych w innowacjach finansowych i ubezpieczeniowych. Przeanalizowano kwestie wpływu regulacji na sektor finansowy i ubezpieczeniowy, możliwości przygotowania się rynku na nadchodzące zmiany, rozpatrzono regulacje jako inspirację do rozwinięcia edukacji wśród młodych oraz ich ochrony oraz omówiono wpływ rozporządzeń Data Act i DORA na dane.

Podczas bloku dedykowanego sektorowi insurtech skomentowano perspektywy sektora ubezpieczeń na przyszłość. Pojawiły się tematy dotyczące skutecznych sposobów dotarcia do młodego pokolenia, automatyzacji i upraszczania procesów ubezpieczeniowych, cele i wyzwania zakładów ubezpieczeń w zakresie ESG, modelowania strategii zarządzania ryzykiem oraz rozwój embedded insurance i open insurance jako trend akumulujący insurtechy.

Ostatni blok kongresu skupiony został na doświadczeniach i potrzebach klienta oraz pracownika. Eksperci dyskutowali m.in. o wyjściu naprzeciw oczekiwaniom konsumenckim, utrzymaniu Customer Experience na wysokim poziomie w obliczu ciągłych zmian gospodarczych oraz wykorzystaniu możliwości personalizacji w celu zwiększenia zaangażowania klientów i ich bezpieczeństwa, zmianach jakie zaszły w potrzebach i oczekiwaniach pracowników na przestrzeni ostatnich 3 lat, polytece HR w dobie robotów AI, sytuacji na rynku pracy oraz inwestowaniu w zaangażowanie i rozwój pracowników.

W gronie prelegentów 13. FinTech & 12. InsurTech Digital Congress wystąpili m.in.:

 • Leszek Skiba, Prezes Zarządu, Bank Pekao
 • Małgorzata Kamińska, Managing Director of Transformation & Customer Experience Development, BNP Paribas Bank Polska
 • Wojciech Sass, CEO, Aion Bank
 • dr Jolanta Karny, Regional CEO North, Central, Eastern Europe, Allianz Partners
 • Przemysław Koch, Board Member, VeloBank
 • Konstantin Magaletskyi, Vice President, IT Ukraine Association
 • Misha Rogalskiy, Co-Founder, Monobank
 • Paulina Skrzypińska, Chief Innovation Officer, BNP Paribas Bank Polska
 • Beata Stelmach, Członek Rady Nadzorczej, Bank Millennium
 • Monika Kania, Regional Business Development Director Central & Northern Europe at Vodeno / Independent Strategic Advisor
 • Krzysztof Budzich, Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego, Ministerstwo Finansów
 • Ruslan Furtas, Horizon Capital, investors in Global Fintechs with Ukrainian teams/founders
 • Arsalan Minhas, AVP, Sales Engineering – EMEA & APAC, Hyland
 • Bartłomiej Nocoń, Dyrektor, Związek Banków Polskich
 • Marcin Tyrański, IT Strategy & Data Platform Departament Director, UNIQA
 • Kamila Wincenciak, Dyrektorka Departamentu Innowacji i Partnerstw Fintech, Alior Bank
 • Łukasz Wojewoda, Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa, KPRM
 • Andrzej Osuch, Dyrektor ds. Transformacji Biznesowej, Grupa LUX MED
 • Justyna Duszyńska, CEO, Httpool
 • Ahmad Piraiee, Director at Startup Grind & CMO at Cobin Equity Crowdfunding
 • Michal Sterba, Co-Founder, TUITO
 • Krzysztof Szubert, Wiceprezes Zarządu, PKO TFI
 • Edyta Tararuj, Dyrektor Biura Rozwoju Produktów, PKO Bank Polski

Pełna lista prelegentów na: https://fintechdigitalcongress.pl/prelegenci/
Partnerzy Strategiczni: Kanga, Limitless Technologies,
Partnerzy: Ayming, beesure, billon, Cash Director, Comadso, Deloitte, DLK Legal, Factris, Cyferium, Gadu Gadu, iBooster, Kochański & Partners, Grupa Luxmed, Prime Force, Secfence, Sektorowa Rada ds. Kompetencji, Skyblu, Profescapital, Abak
Sponsor: Ari10
Partner Multimediów: m-Sound
Głowny Patron Medialny: Comparic.pl, Comparic24.tv
Główny Patron Medialny InsurTech Digital Congress: Gazeta Ubezpeczeniowa

Kongres jest realizowany w ramach działalności MMC Polska organizującej prestiżowe kongresy, konferencje, warsztaty i szkolenia biznesowe dedykowane kadrze menadżerskiej oraz zarządom firm. Więcej na www.mmcpolska.pl.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją 13. FinTech & 12. InsurTech Digital Congress.