Nowa cyfrowa rzeczywistość – eksperci o przyszłości sektora finansowego i ubezpieczeniowego podczas 11. FinTech & 10. InsurTech Digital Congress

23-24 marca odbył się 11. FinTech & 10. InsurTech Digital Congress. W trakcie dwóch dni wydarzenia 400 uczestników wysłuchało merytorycznych wystąpień i debat na temat najbardziej aktualnych trendów i prognoz dotyczących rozwoju branży fintech i insurtech w Polsce.

Kongres zainaugurowany został wystąpieniem przewodniczących: Marcina Petrykowskiego, Przewodniczącego Rady Programowej FinTech Digital Congress (Group Chief Executive, Atende) oraz Cezarego Świerszcza, Przewodniczącego Rady Programowej InsurTech Digital Congress (CEO, Unext). Jak zaznaczył Marcin Petrykowski: “Pamiętajmy, że mówimy o świecie, w którym bardzo wielu naszych kolegów w tej chwili zamieniło klawiatury na broń. To jest bardzo ważny aspekt i bardzo poważny element, na którym chciałbym, żebyśmy się sfocusowali (…)”. Motywem przewodnim debaty inauguracyjnej stała się kwestia zarządzania sytuacją kryzysową. Eksperci komentowali m.in. potrzebę redefinicji strategii w warunkach kryzysu, utrzymanie ciągłości działania przedsiębiorstw w obliczu nieprzewidzianych okoliczności oraz zmiany modeli biznesowych w sektorze finansowym.

Kolejny panel oparty został o zagadnienia dotyczące budowania cyfrowych usług w metaverse. “Wyznaczamy trendy, które widzimy jako kluczowe dla branży, kluczowe dla obszaru, w którym jesteśmy. Metaverse – nie sposób nie skomentować jaki wpływ metaverse będzie miało na sektor, w którym operujemy” – mówił Marcin Petrykowski. Inkorporacja finansów w cyfrowej rzeczywistości, nowe możliwości dla branży w kontekście potencjału związanego z połączeniem DeFi i metaverse, NFT oraz metaverse w ubezpieczeniach to wątki, które zostały wskazane jako kluczowe w tym zakresie. Ważnym aspektem kongresu był temat kapitalizacji nowych technologii – ewolucji na rynku kryptowalut oraz wpływu platform na ekosystem finansowy.

Drugiego dnia wydarzenia eksperci zwrócili swoją uwagę w stronę danych. Omówione zostały tematy takie jak m.in.: wykorzystanie danych o finansach w budowaniu biznesu, data analytics i data science jako nośnik informacji i doskonalenia strategii biznesowych, rozwój Banking-as-a-Service oraz zarządzanie danymi i współdzielenie danych między sektorami. Następnie eksperci pochylili się nad obszarem cyfrowych usług finansowych. Przedyskutowali zagadnienia stawiające fintech w pozycji kluczowego elementu usług finansowych. Zwrócili uwagę na kształt nowego łańcucha wartości pieniądza, budowanie nowej ery finansów, digitalizację świata finansów, DeFi jako ekosystem usług finansowych oraz płatności elektroniczne i popularyzację płatności bezgotówkowych. W zakresie rynku ubezpieczeń ważnymi aspektami wskazanymi przez prelegentów były: priorytetyzacja rynku ubezpieczeń, digitalizacja procesów i rozwój kanałów samoobsługowych. Podsumowując rozmowę eksperci podkreślili otwartość na technologię i transformowanie obecnych procesów. W ramach bloku nie zabrakło tematów dotyczących e-health i zmieniającej się roli opieki domowej w systemie ochrony zdrowia pod wpływem technologii.

W roli prelegentów 11. FinTech & 10. InsurTech Digital Congress wystąpili m.in.:

 • Błażej Szczecki, Wiceprezes Zarządu, Bank Pekao
 • Adam Malinowski, Wiceprezes, Signal Iduna
 • Szymon Sypniewicz, CEO & founder, Ramp Network
 • Magdalena Nowicka, Wiceprezes Zarządu, Head of New Technologies and Cybersecurity, BNP Paribas
 • Grzegorz Werpachowski, Data and Customer Strategy Director, Compensa
 • Karol Sadaj, Country Head Poland, Aion
 • Aleksandra Sroka-Krzyżak, Head of Strategy and Chief of Staff, Allegro
 • Łukasz Dwulit, Head of Business Development, Klarna
 • Hendrik Nehnes, CTO & Co-Founder, Tilo
 • Szymon Mitoraj, Head of Retail, Vice-President of the Management Board, Raiffeisen Bank Ukraine
 • Katarzyna Dziwulska, Managing Director Strategy and Digital Transformation Division, PKO Bank Polski
 • Grzegorz Pawlicki, Członek Zarządu, CTO, Europa Ubezpieczenia
 • Zbigniew Wiśniewski, Wiceprezes Zarządu, Fundacja Polska Bezgotówkowa
 • Katarzyna Wojdyła, Członek Zarządu, LINK4
 • Maciej Gołaś, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Biura Procesów Cyfrowych, PZU
 • Aleksander Surowiak, Business Development Director, Tractable
 • Mirosław Deja, Dyrektor Zarządzający Pionu IT, UNIQA
 • Mirosław Maj, President, Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń, Vice-President of the Management Board, ComCERT

Pełna lista prelegentów na https://fintechdigitalcongress.pl/prelegenci/

Partnerzy Strategiczni FinTech i InsurTech Digital Congress: Citrix, Demoboost, Limitless Technologies, PFR Portal PPK
Partnerzy FinTech i InsurTech Digital Congress: Astorya, Authologic, Cash Director, Digital FIngerprints, dLK Legal, Eye One, Fizen, Polskie Polisy/iBooster, Klarna, Kancelaria Macura, Kochański & Partners, Grupa Luxmed, PZU, Salesmanago, Sellions, Tractable, Abak, Profescapital,
Sponsor FinTech i InsurTech Digital Congress: Global Processing Services
Główny Patronat Medialny: Comparic24.tv, Comparic.pl
Główny Patronat Medialny InsurTech Digital Congress: Gazeta Ubezpieczeniowa
Strategiczny Patronat Medialny: Fintek.pl

Kongres jest realizowany w ramach działalności MMC Polska organizującej prestiżowe kongresy, konferencje, warsztaty i szkolenia biznesowe dedykowane kadrze menadżerskiej oraz zarządom firm. Więcej na www.mmcpolska.pl.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją 11. FinTech & 10. InsurTech Digital Congress.