Posiedzenie Rady Programowej 15. FinTech & 14. InsurTech Digital Congress

16 lutego 2024 r. w hotelu The Westin Warsaw odbyło się posiedzenie Rady Programowej 15. FinTech & 14. InsurTech Digital Congress. Spotkanie miało na celu opracowanie ram programowych najbliżej edycji kongresu, która zaplanowana została na 14 czerwca br. 

Dyskusję rozpoczęto od wskazania najważniejszych zmian w sektorze fintech i insurtech oraz wyzwań i szans związanych ze zmieniającym się globalnym krajobrazem biznesowym i gospodarczym. Eksperci zwrócili uwagę m.in. na strategie odbudowy i wzrostu, ewolucję modeli biznesowych, decentralizację finansów, demokratyzację innowacji, rolę technologii w automatyzacji, zmiany w customer experience, znaczenie inteligentnych inwestycji i inwestycje venture capital w Polsce i na świecie stanowiące kluczowe elementy kształtujące przyszłość sektora finansowego i technologicznego. 

Kolejnym ważnym punktem posiedzenia była nowoczesna bankowość i modernizacja finansowej infrastruktury. Skomentowano m.in. dalszą ewolucję embedded finance & embedded insurance, wpływ fintechów i cyfrowych technologii na globalny ekosystem finansowy, innowacje w finansowaniu samochodów oraz zmiany w sektorze fintech dla B2B i B2C. Przeanalizowane zostały aktualne trendy i nowe technologie w sektorze fintech i insurtech. Rozpatrzono perspektywę wyzwań i ryzyk jakie niesie ze sobą wykorzystanie AI, w tym rosnących zagrożeń Generative AI, automatyzacji jako wsparcia w procesach obsługi klienta, demokratyzacji AI i etycznego wykorzystania sztucznej inteligencji, a także bezpieczeństwa cybernetycznego jako priorytetu dla sektora.

Następnie akcent dyskusji przeniesiono na perspektywe insurtechu. Podniesione zostały m.in. kluczowe dla branży pytania: czy 2024 przyniesie zmiany dla spółek insurtechowych? w jaki sposób dynamika rynkowa zachęca dużych graczy ubezpieczeniowych do zwiększenia inwestycji w insurtechy? jakie wyzwania stoją obecnie przed firmami ubezpieczeniowymi wobec postępującej cyfryzacji?

Członkowie Rady rozmawiali o dominacji branży healthcare, znaczeniu partnerstwa między insurtech a healthtech, roli danych w tej współpracy oraz o tym, jak rozwijające się technologie i partnerstwa mogą kształtować przyszłość obu sektorów, wpływając na klientów, dostawców i płatników. Skomentowano zagadnienia z obszaru płatności mobilnych dotyczące m.in. przyszłości cyfrowych płatności, roli nowych technologii w transformacji płatności, znaczeniu płatności mobilnych dla sektora bankowego oraz wpływie rosnących dochodów Millenialsów i Generacji Z na adopcję produktów fintech. 

W posiedzeniu Rady Programowej udział wzięli m.in.:

 • Paulina Skrzypińska, CInO, BNP Paribas Bank Polska
 • Jerzy Kalinowski, Członek Rady Nadzorczej GPW; Partner DigiStrat
 • dr Krzysztof Korus, Partner, DLK Legal Korus
 • Joanna Kościuch-Malinowska, Country Manager, Comadso
 • Katarzyna Królak-Wyszyńska, CEO, Innovatika
 • Mariusz Ożga, Head of Strategy & Innovation, Santander Consumer Bank
 • Aleksandra Sroka-Krzyżak, VP Group Strategy, M&A & Corporate Development , Allegro
 • Tomasz Żelski, Dyrektor Zarządzający ds. Digitalizacji, PZU
 • Arkadiusz Zaremba, Dyrektor Zarządzający, OtoMoto Pay
 • Andrzej Osuch, Dyrektor ds. Transformacji Biznesowej, LUX MED
 • Monika Leżyńska, Członek Zarządu (Underwriting i zarządzanie produktami w ubezpieczeniach), Allianz
 • Krzysztof Borcz, Founder & CEO, Hobly

Agenda wydarzenia zostanie udostępniona wkrótce.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z posiedzenia Rady Programowej.